Atrakcje Gdańska
Trójmiasto jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów zarówno w sezonie zimowym jak i letnim. Dobrze rozwinięta komunikacja, baza hotelowa dostosowana do zasobności każdego portfela, a przede wszystkim bliskość morza i plaży – te czynniki najczęściej przyciągają podróżników.
Najbardziej popularnym z miast położonych na Pomorzu zdecydowanie jest Gdańsk. To liczące niemal pół miliona mieszkańców miasto wojewódzkie położone jest nad Morzem Bałtyckim, u ujścia rzeki Motławy do Wisły. Jest to nie tylko główny ośrodek turystyczny regionu, ale także siedziba wielu słynnych i doskonałych szkół wyższych, jak na przykład Gdański Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet Gdański oraz gospodarz licznych wydarzeń sportowych i kulturalnych, chociażby największych na świecie międzynarodowych targów bursztynu.
Noclegi
Planując pobyt w Gdańsku warto wiedzieć, że jest bardzo dobrze skomunikowany. Bez względu na to czy podróżujesz własnym środkiem transportu, czy wolisz korzystać z komunikacji miejskiej, możesz bez problemu dotrzeć w różne ciekawe miejsca. Jeśli chodzi o noclegi w Gdańsku – są rozrzucone po całym mieście (wybór różnych noclegów jest naprawdę duży) – jeśli zależy nam na noclegach blisko morza, wybór będzie już trochę bardziej ograniczony.
Najłatwiej znaleźć noclegi w Gdańsku poza sezonem wakacyjnym, ceny wtedy są atrakcyjniejsze i spokojnie przy dłuższych pobytach można zapytać o rabat na nocleg. Z tego względu nie warto korzystać z serwisów rezerwacyjnych, bo tam ceny ustalone są na sztywno i trudno o naprawdę atrakcyjną cenę noclegu. W takiej sytuacji lepiej jest kontaktować się bezpośrednio – oferty noclegów w Gdańsku można znaleźć w różnych portalach noclegowych z możliwością bezpośrednich zapytań.
Co warto zobaczyć odwiedzając to słynne miasto? Oto kilka podpowiedzi dla miłośników przyrody:
Gdański Ogród Zoologiczny
Gdański Ogród Zoologiczny położony jest w dzielnicy miasta zwanej Oliwą i zajmuje powierzchnię około 125 hektarów, co sprawia, że jest największą tego typu placówką na terenie kraju. Otwarty został już w roku 1954, a okres najbardziej dynamicznego rozwoju przypada na końcówkę lat 50 XX. wieku i początek lat 60. Gdańskie ZOO może poszczycić się 156 gatunkami, które łącznie dają aż 771 osobników. Najliczniejszą grupę stanowią ssaki, co ciekawe jednak, w placówce nie występuje ani jeden przedstawiciel bezkręgowców czy płazów.
Jest to jedyny ogród zoologiczny w Polsce prezentujący anoa oraz lutangi jawajskie, a do niezwykle rzadkich gatunków, które mogą podziwiać zwiedzający, należy z pewnością zaliczyć oryksy szablorogie czy pingwiny tońce. Ze względu na liczbę zwierząt i malownicze położenie, wycieczka po gdańskim ogrodzie zoologicznym może być naprawdę relaksująca, a na jej odbycie warto przeznaczyć cały dzień.
Gdański Ogród Zoologiczny
Karwieńska 3, 80-328 Gdańsk
Telefon: 58 552 00 41
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiejski Park Krajobrazowy utworzony został w roku 1979 i jest jednym z najstarszym parków krajobrazowych znajdujących się na terenie Polski. Zajmuje powierzchnię około 20000 hektarów, a jego tereny rozciągają się nie tylko na Gdańsk, Gdynię oraz Sopot, ale także na przyległe gminy – Rumię, Redę, Wejherowo oraz Szemud. Park ten słynie z unikatowej polodowcowej rzeźby terenu, licznych głazów narzutowych oraz lasów, w których swe źródła znajduje wiele potoków, między innymi Kacza czy Zagórska Struga.
Turystów przyciągają także torfowiska oraz niewielkie jeziora. Trójmiejski Park Krajobrazowy jest idealnym miejscem zarówno na całodzienną odprężającą wycieczkę jak i na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi na łonie natury.
Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po TPK:
Rezerwat Przyrody Ptasi Raj
Rezerwat Przyrody Ptasi Raj znajduje się w stosunkowo rzadko odwiedzanej części Gdańska – mowa oczywiście o Wyspie Sobieszewskiej. Podczas gdy większość turystów najpierw kieruje swoje kroki na starówkę bądź na plażę, zapominają przy tym o cichej i położonej nieco dalej od centrum wyspie, stanowiącej doskonały punkt obserwacyjny ptaków. Rezerwat zajmuje powierzchnię niemal 200 hektarów i został założony w roku 1959. W jego skład wchodzi kilka różnych rozmiarów zbiorników wodnych, z czego dwa to jeziora: Ptasi Raj oraz Karaś.
W Ptasim Raju bytuje mnóstwo gatunków ptaków, między innymi ohary, nurogęsi oraz rybitwy rzeczne i białoczelne, ale obszar stanowi też miejsce odpoczynku dla gatunków migrujących, na przykład dla gęsi zbożowej. Po rezerwacie można się poruszać w łatwy i czytelny sposób dzięki ścieżkom edukacyjnym, a dla lubiących wysokości udostępniono dwie wieże widokowe.